wzorek4


Zasoby cyfrowe z każdym rokiem stają się wartościowszym i przydatniejszym w pracy historyka źródłem wiedzy. W Polsce tak jak i na całym świecie digitalizacja materiałów rękopiśmiennych i drukowanych zatacza coraz szersze kręgi. Wiele instytucji nauki i kultury systematycznie digitalizuje swoje zbiory. Wartościowe źródła, opracowania i słowniki mogą być dostępne bez wychodzenia z domu, a biblioteki o wielu tysiącach woluminów mogą nam towarzyszyć w każdy miejscu, w który zabierzemy swojego laptopa czy czytnik ebooków.

laptop

Bolączką cyfrowych zasobów jest brak centralnych baz zarządzających zawartością takich zbiorów. Powstało wiele inicjatyw zmierzających do stworzenia katalogu obejmującego jak najwięcej pozycji, jednak nadal są to zbiory w znacznej mierze rozproszone. Będziemy starali się przedstawiać na naszej stronie serwisy i bazy, które szczególnie mogą być przydatne w pracy historyka.
Wyselekcjonowane serwisy podzieliliśmy umownie na cztery działy:

-WYSZUKIWARKI
-BIBLIOTEKI CYFROWE
-BIBLIOGRAFIE
-BIOGRAFIE

Gorąco zachęcamy do zgłaszania nam ciekawych serwisów i stron prezentujących humanistyczne zasoby cyfrowe. Będziemy starali się systematycznie powiększać naszą bazę odsyłaczy. Jednocześnie przypominamy, że w dziale LINKI można znaleźć wiele ciekawych hiperłączy do polskich i zagranicznych katalogów bibliotecznych.